Jak udělat Latté doma bez kávovaru

Všichni milují kávu, ale ne vždy máte možnost jít do kavárny, v tomto článku se dozvíte jak udělat Latté doma bez kávovaru. Milujeme sedět doma za chladného dne s horkým a napěněným latté nebo cappuccinem. Ale latté by nemělo být pouhou pochutinou v drahé kavárně.

Dokonce i bez kávovaru, nebo jiných hraček z obchodu si můžete doma vyrobit docela slušné latté. A ano, bude mít krásnou pěnovou čepici.

Takto to děláme, když chceme, abychom měli latté doma, popíjeli jej ráno nebo s kamarády na návštěvě.

 

Jaký je rozdíl mezi Latté a Cappucinem?

Než začneme, pojďme si říct jaký je rozdíl mezi Latté a Cappucinem. Zároveň si vysvětlíme základní terminologii kávových nápojů.

 • Latté je kávový nápoj připraven z espressa, napěněného mléka a mléčné pěny.
 • Cappuccino je velmi podobné, ovšem obsahuje z větší části mléčnou pěnu.
 • Macchiato nemá žádné napěněné mléko, pouze espresso a trochu mléčné pěny.
 • Cafe au lait má pouze espresso a teplé napěněné mléko bez pěny.

Všechny tyto nápoje v kavárně jsou ve skutečnosti na hraně. Velmi „oblíbené“ cappuccino se spoustou mléka sklouzává na území Latté a to, co jedna kavárna nazývá cappuccino, může být ve skutečnosti jinde macchiato.

Jde o to, že poměr espressa, teplého mléka a mléčné pěny lze přizpůsobit přesně podle vašich představ, když kávu pijete doma, a můžete to nazvat jakkoliv chcete, v soukromí své vlastní kuchyně.

No a co espresso?

Společné pro všechny výše uvedené nápoje je espresso, což je káva vařená pod tlakem páry, který tlačí vodu skrze kávovou základnu (páku). Je to intenzivní, silná káva a tyto vlastnosti vyvažují množství mléka použitého v těchto nápojích. Přidání napěněného mléka do slabší kávy amerického stylu vám nedává skutečnou chuť a zážitek z latté nebo cappuccina.

Samozřejmě, pokud máte doma kávovar na espresso, skvělé! A pokud máte zařízení na přípravu espressa na jeden dotek, jako je Nespresso, můžete jej použít k vytváření nápojů, jako je tento. Ale osobně používám extra silnou kávu z Moka konvice, což pro mě představuje dobrou rovnováhu mezi cenou a kvalitou. Káva je dostatečně silná, aby se téměř (ne úplně!) dala nazvat espressem, ale nestojí to moc peněz ani nevyžaduje technické dovednosti.

Moka konvici si můžete zakoupit i u nás ZDE

Pokud ovšem nechcete investovat žádné peníze stačí použít French press, který má většina z nás doma. Důležité totiž je, aby ve vaší kávě nebyl grunt, takže z klasického českého “turka” Latté rozhodně neuděláte. Pokud nepijete mletou zrnkovou kávu můžete použít i silnou instantní kávu – 2 lžičky a 80 ml vody.

Jak udělat Latté doma bez kávovaru

Ať už jste se rozhodli pro Latté připravené z French pressu, Moka konvice, nebo instantní kávy (kterou ovšem nedoporučuji) je čas napěnit mléko.

Běžně k pěnění mléka doporučuji standardní elektrický pěnič mléka, který ani moc nestojí.

Ovšem v extrémních případech, kdy doma nemáte po ruce (skoro) vůbec nic můžete postupovat i takto:

 • V případě, že máte French Press do něj nalijete mléko. Dále vezmete kryt od French Pressu a s tyčí, která obsahuje filtr začnete rychle pohybovat nahoru a dolů. Pohyb dělejte rychle 30 – 60 sekund.
 • V případě, že máte doma Shaker, nebo nádobu s víkem, která se dá pevně uzavřít postupujete podobně. Mléko nalijete do nádoby/shakeru a pevně uzavřete. Pak stačí velmi rychle třepat s nádobou, dokud se mléko nenapění. Proces dělejte 30 – 60 sekund. Nedosáhnete sice stejného výsledku jako s elektrickým pěničem mléka, ovšem mléko bude mít lepší krémovou viskozitu.

Pojďme si tedy instrukce ještě jednou shrnout do těchto 5 kroků:

 1. Udělejte espresso nebo velmi silnou kávu (40 až 100 ml).
 2. Napěňte mléko s pomocí French Pressu, shakeru či uzavíratelné nádoby (200 ml).
 3. Studené napěněné mléko ohřejte v mikrovlnné troubě.
 4. Nalijte pouze ohřáté mléko do kávy/espressa.
 5. Vezměte lžíci a doplňte své Latté mléčnou pěnou, která zbyla.

Tímto je náš článek u konce a přeji Vám, abyste si doma připravili chutné Latté přesně podle vašich představ. Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak si doma lépe připravit kávu doporučuji si projít naše produkty ze světa kávy ZDE.

 

Komentáře (1)
Šedý Losos
8 srpna, 2020

Zajímavý tip, doma vyzkouším.

Odpovědět
Zanechat komentář